Pandemi Döneminde İhracat Pazarlaması Whatsapp

Pandemi Döneminde İhracat Pazarlaması

Pandemi Döneminde İhracat Pazarlaması

Pandemi Döneminde İhracat Pazarlaması

Pandemi sürecinde ihracat pazarlamasında kullanılan en önemli silahlardan biri olan yüz yüze görüşme ile potansiyel müşterilerin yerinde ziyaret edilmesi çalışmaları büyük ölçüde sekteye uğradı. Bunun yerini yoğun bir mail ve telefon trafiği alsa da istenilen sonuçlar alınamıyor. Uluslararası fuarların da kapılarını ziyaretçilere kapatmasıyla ihracatçılarımız potansiyel müşterilere ulaşmanın yollarını arıyorlar.
 
 
Ihracatta müşteri bulma sürecinde bir çok farklı yol izlenebilir, ancak bu çalışmaya başlamadan önce müşterilerimizi hangi ülke ya da bölgede arayacağımıza karar vermeliyiz. Bunun yapılabilmesi ise ürün bazında ticari akışların incelenmesi ve analiz edilerek firma tercihleri ile birlikte şekillendirilmesi ile sağlanabilir.
 
 
Eger hedef ülkelerimiz ortaya çıkarsa bu ülkeler için farklı veri tabanları, portallar, sektör dergileri gibi kaynaklara erişip potansiyel müşterilerimizi belirleyebiliriz. Müşterilerimizi belirledikten sonra onların dikkatini çekmemiz gerekiyor. Benim önerim, şirketlerimizin ihracat pazarlamasında şu ansa yapılmayan seyahat harcamalarını bir kâr unsuru olarak görmemesi ve farklı alanlara kaydırmasıdır.
 
 
Bunlardan ilki araştırma bütçesinin arttırılması olabilir, hem masabaşı hedef pazar belirleme çalışmaları hem de sahada hedef pazar belirleme çalışmaları yapan firmalardan destek alınabilir. Bunun devamında şirketler web presence noktasında kendilerini mutlaka geliştirmeli ve internet üzerindeki materyallerini güncelleyerek farklı dillerde web siteleri yapılmasına ve gerekli yerlerde bu sitelerin reklam bütçeleri ile görünür hale getirilmesine yatırım yapmalılar.
 
 
Bu çalışmalara ek olarak müşterilere -eskiden çok da önemsemediğimiz- fiziksel katalog gönderimi, numune gönderimi ve bu araçların sunumlarının geliştirilmesi ve güncellenmesi şu anda eskiden daha önemli, çünkü artık kolay kolay müşterilerimizle birebir temas kuramıyoruz. Bunun yerine aşamadığımız resepsiyonistler, sekreterler, cevaplanmayan tanıtım maillerimiz ve hatta hiç açılmayan telefonlarımız var...
 
 
Yine de bütün bu olumsuzluklara rağmen hızla ilerleyen aşı çalışmaları ve toparlanma trendine giren ekonomiler, ihracat için büyük fırsatlar barındırmakta. Bize düşen eskisinden daha zor şartlar altında olduğumuzun bilincinde olarak günümüzün en önemli silahlarından olan dış ticaret istihbaratı tekniklerini ve ihracat pazarlamasındaki son gelişmeleri takip ederek elimizdeki kısıtlı kaynakları en etkili biçimde kullanmaya çalışmaktır.
 
Saygılarımla
Macit BEŞTAV